نقد و بررسی بازی جنگ در خلیج عدن

نام : مبارزه در خلیج عدن
سبک : شوتر اول شخص
تاریخ انتشار : خرداد ۱۳۹۱
سازنده : ارتش جمهوری اسلامی ایرن
پخش : شرکت اربطان بیست پویا
سخن اول
بازی مبارزه در خلیج عدن به نظر من بهترین بازی ایرانی ساخته شده تا کنون می باشد که دلایلش را در مطالب زیر خواهید خواند اما نکته ای که باید به آن توجه نمود پیشرفت صنعت بازی سازی کشورمان است به صورتی که ما دیگر آن باگ های زیاد گرشاسب و ضعف های میر مهنا را نمی بینیم و اگر هم می بینیم بسیار کم و محدود خواهند بود .
داستان
در داستان بازی شما در نقش یکی از نیرو های ارتش جمهوری اسلامی ایران هستید .داستان بازی مربوط به حمله دزدان دریایی سومالی به یکی از کشتی های باربری ایران و از بین بردن آن و حمله ی شما به دزدان دریایی برای از بین بردن آنان می باشد . کلیت داستان بازی همین است اما داستان کلیشه ای نیست و به خوبی به گیمر ارائه می شود . شخصیت پردازی بازی اصلا خوب نیست وشما حتی نمی دانید در حال کنترل چه کسی هستید و تا آخر بازی هم هیچ اطلاعاتی از این انسان به دست نمی آورید . کلیت داستان بازی نشان دهنده ی قدرت نیروی دریایی ایران است .
گرافیگ
بازی از موتورUnity ساخته شده است که آن را نمی توان موتور قدرت مندی به حساب آورد و به همین دلیل از بازی خواستار گرافیک بالایی نیستم ولی سازندگان سعی بسیاری کرده اند تا گرافیگ خوبی ارائه دهند اما زیاد موفق نبوده اند و گرافیک بازی شبیه نسخه های اولیه ی ندای وظیفه می باشد و با عناوین روز قابل مقایسه نیست.
هوش مصنوعی و گیم پلی
هوش مصنوعی بازی در سطح بسیار بالایی است و دیگر مثل بازی های دیگر مثلا ندای وظیفه با کله به دل دشمن نمی توان زد و شما را از فاصله ی نزدیک سریع می کشند . اما می رسیم به گیم پلی بازی که کلا برای من در درجه ی معمولی ۱ ساعت و در حالت سخت ۴ یا ۳ ساعت طول کشید و واقعا سخت بود .در کل بازی شاهد ۵ یا ۶ نوع بیشتر اسلحه نیستیم و اسلحه ها به کلاشینکف و کلت و آرپی جی و… همان تفنگ های معروف هستند که در اکثر بازی های شوتر یافت می شوند . و مشکل دیگر بازی نداشتن وزن دشمنان است به صورتی که وقتی به آنها تیر می زنید به هوا پرتاب می شوند و میمیرند ! در کل بازی صحنه های سینمایی جالبی مانند ندای وظیفه دیده می شوند که هیجان بازی را افزایش می دهند . و بازی هر از چندی تکراری می شود که با توجه به مدت کوتاه بازی زیاد به چشم نمی آید .
صدا گذاری
یکی از مشکلات این بازی در تریلر های پخش شده از بازی صدا گذاری بازی بود که بسیار خشک بود اما این مشکل در بازی رفع شده و حتی یکی از نقاط قوت بازی به شمار می آید . در بازی هم با قطعه آهنگ های تند و جالبی رو به رو هستیم و صدای دشمنان هم خوب کار شده است .
سخن آخر
در کل این بازی بازی قابل قبولی می باشد و صنعت در حال پیشرفت گیم کشورمان را نمایش می دهد . هر چند که در این بازی تقلید زیادی از بازی ندای وظیفه انجام شده تا جایی که سایت یورو گیمر این بازی را ندای وظیفه ی ایرانی خواندند . در کل توصیه می کنم این بازی را بخرید حتی برای پیشرفت صنعت گیم ایران .

/ 0 نظر / 12 بازدید