اهداف اغتشاشات سوریه

یک کارشناس ارشد روابط بین الملل، گفت: اسراییل مشخصا به دنبال تجزیه سوریه است.

پیمان فتحی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، درباره تحولات سوریه، اظهار کرد: مساله سوریه نه یک مساله سیاسی، بلکه یک موضوع راهبردی است یعنی بیش از آن که بحران سوریه به چینش سیاسی نیروهای فعال در منطقه ارتباط پیدا کند، بیش‌تر با مسائل راهبردی و چینش بازیگران در عرصه بین‌المللی مرتبط است و از همین منظر پیوندی فراتر از حد معمول با منافع بازیگران بین‌المللی دارد.

 

وی افزود: این مساله البته طبیعی است، چرا که سوریه خط مقدم درگیری با اسراییل است و در دو سوی این خط مقدم دو نیروی بزرگ منطقه‌یی و فرامنطقه‌یی، متشکل از کشورهای مختلف صف کشیده‌اند.

 

فتحی یادآور شد: ایران مشخصا سوریه را در مقام لجستیک و پشتیبان مقاومت در منطقه می‌داند. این برداشت البته مختص ایران نیست و باید گفت چنین برداشتی از نقش منطقه‌یی سوریه پشت صحنه قسمت عمده‌ای از معادلات این کشور است.

 

او ادامه داد: در حقیقت ثبات در سوریه از آن‌جا که به معنای ثبات در منطقه لجستیکی مقاومت است اصلا در راستای منافع اسراییل قرار نمی‌گیرد.

 

این کارشناس ارشد روابط بین‌الملل اظهار کرد: صهیونیست‌ها در شرایطی جنگ با سوریه را آغاز کردند که به شدت نگران آینده تحولات منطقه هستند و دوست ندارند آمریکا بدون یک درگیری جدید منطقه خاورمیانه را ترک کنند و این از راهبردهای اصلی سیاست خارجی اسراییل است، چرا که حضور نظامی آمریکا در خاورمیانه می‌تواند اعتماد به نفس رژیم صهیونیستی را افزایش دهد.

 

وی افزود: در طول چند دهه اخیر اسراییلی‌ها به اکثر رییسان‌جمهور آمریکا جنگ تحمیل کردند و اکنون نیز به دنبال این هستند که با شروع یک جنگ جدید آمریکا و متحدان‌شان را مجبور به ادامه حضور نظامی در منطقه بکنند.

فتحی تصریح کرد: حالا سوال این‌جاست که ایران در قبال درگیری جدید در سوریه چه کار خواهد کرد؟ به نظر می‌رسد ایران هم‌چنان در حوزه لجستیکی تحولات منطقه حضور خواهد داشت، اما وارد میدان جنگی نخواهد شد که اسراییلی‌ها برای شروع آن تلاش زیادی کردند و از راهبردهای اصلی آن‌هاست. علاوه بر این اصل حمله اسراییل به سوریه قطعا باید در مقام یک هشدار جدی به کشورمان ارزیابی شود.

 

او ادامه داد: اسراییلی‌ها تحولات راهبردی منطقه را به گونه‌ای انتحاری تجزیه و تحلیل می‌کنند و اگر از هر زاویه‌ای احساس خطر کنند، به سرعت وارد فاز نظامی می‌شوند تا با تجمیع قوای نظامی متحدان‌شان بتوانند دست بالا را در منطقه به دست بیاورند.

فتحی یادآور شد: این رفتار به دلیل ضعف اسراییل، به‌خصوص در چند سال اخیر در تجمیع قوای سیاسی به نفع خود است. ایران از مدت‌ها قبل اعلام کرده که سیاست پشتیبانی‌اش از دولت اسد را دنبال می‌کند و این یک پشتیبانی سیاسی خواهد بود، بدان معنا که معادلات از طریق گفت‌وگو و مذاکره پیش بروند.

این کارشناس ارشد روابط بین‌الملل اظهار کرد: اکنون که معادلات از مسیرهای سیاسی به سمت تقابل راهبردی و درگیری نظامی سوق پیدا کرده، پشتیبانی ایران نیز از سوریه قطع نخواهد شد و قطعا به عنوان یک نیروی پشتیبان به حمایت از دولت اسد ادامه می‌دهد، بدون آن که مستقیما وارد جنگ شود. به این معنا که ایران می‌تواند تامین کننده قسمتی از امکانات مورد نیاز سوریه در این درگیری باشد. به‌ویژه که عکس‌العمل چین و روسیه در این خصوص بیش‌تر به موضع‌گیری آن‌ها در جنگ سرد شبیه است.

 

وی خاطرنشان کرد: اسراییل مشخصا به دنبال تجزیه سوریه است و قطعا چند منطقه کوچک، پراکنده، ضعیف و درگیر با یکدیگر می‌تواند تضمین بیش‌تری برای امنیت آن‌ها باشد.

/ 1 نظر / 90 بازدید
مائده

سلام. از مطالب خوبت ممنونم. تا حالا کلی بهم کمک کرده. بویژه توی تحقیق ها.[دست]