روز قدس


هم‌زمان با برگزاری تظاهرات روز قدس در ایران، مسلمانان در بیش از 50 کشور جهان از جمله مصر، لبنان و تونس با برگزاری تظاهرات و راهپیمایی همبستگی خود را با قدس و ملت مظلوم فلسطین اعلام کردند.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه فلسطین الیوم، صدها هزار تن از مسلمانان در بیش از 50 کشور جهان به مناسبت روز جهانی قدس با حضور در خیابان‌ها و میادین اصلی کشورهایشان همبستگی خود را با ملت مظلوم فلسطین اعلام کردند و بر دفاع از قدس و مبارزه با یهودی‌سازی آن تاکید کردند.
شخصیت‌های سیاسی و مردمی در کشورهای مسلمان از جمله کشورهای عربی با حضور در راهپیمایی‌ها و تظاهرات‌ روز قدس در سراسر جهان حمایت خود را از ملت فلسطین اعلام کردند و ادامه مقاومت و پایداری فلسطینیان را در مقابل رژیم صهیونیستی خواستار شدند.
در لبنان مردم با برگزاری تظاهرات در جنوب این کشور اقدامات اخیر رژیم صهیونیستی مبنی بر تلاش برای یهودی‌سازی قدس را محکوم و تاکید کردند که قدس همواره پایتخت فلسطین باقی خواهد ماند.
در مصر نیز "جبهه نجات الاقصی" از گروه‌های فعال مصری و مدافع حقوق فلسطینیان با برگزاری تظاهراتی که در آن شخصیت‌های مختلف سیاسی، دینی و مردمی حضور داشتند روز جهانی قدس را گرامی داشت.
مصری‌ها هم‌چنین با تجمع در میدان التحریر قاهره اقدامات بین‌المللی برای پایان دادن به تجاوزهای رژیم صهیونیستی علیه قدس و مسلمانان فلسطینی را خواستار شدند.
تظاهرکنندگان با سر دادن شعارهایی تاکید کردند که برگزاری تظاهرات مسلمانان در سراسر جهان پیام واضحی به رژیم صهیونیستی است که نمی‌تواند به اشغالگری‌ها و تجاوزگری‌های خود علیه فلسطینیان ادامه دهد.
در تونس نیز برخی از گروه‌های فعال در زمینه دفاع از حقوق ملت فلسطین همایشی را برگزار کردند و همراه با دیگر مسلمانان در سراسر جهان از حقوق حقه ملت فلسطین دفاع کردند.
مسلمانان تونسی با تاکید بر اینکه قدس پایتخت فلسطین باقی خواهد ماند، پایان اقدامات رژیم صهیونیستی در شهرک‌سازی و نابودی نشانه‌های اسلامی و عربی شهر قدس را خواستار شدند.
در نوار غزه نیز فلسطینی‌ها با برگزاری تظاهراتی که جنبش مقاومت فلسطین حماس آن را برگزار کرده بود بر ادامه مقاومت تا آزادسازی قدس و تمامی اراضی اشغالی از چنگ رژیم اشغالگر قدس تاکید کردند.
در همین حال، رژیم صهیونیستی با استقرار پنج هزار نیروی نظامی در شهر قدس برای مقابله با هرگونه تحرک مسلمانان در این شهر آماده شد.
بنا به گفته شاهدان عینی از بامداد امروز (جمعه) پنج هزار سرباز و نیروی نظامی ارتش رژیم صهیونیستی در مناطق مختلف شهر قدس مستقر شدند و از ورود نمازگزاران مسلمان به این شهر جلوگیری کردند.
رژیم صهیونیستی از ورود نمازگزاران کمتر از 40 سال به مسجد الاقصی جلوگیری کرده و کودکان بالای 12 سال نیز حق ورود به مسجدالاقصی را ندارد.
با وجود تدابیر شدید امنیتی که رژیم صهیونیستی در اطراف شهر قدس اتخاذ کرد، بیش از نیم میلیون فلسطینی برای ادای نماز در مسجد‌الاقصی به قدس وارد شدند.

/ 0 نظر / 16 بازدید