گزارش گروه اقتصاد بین الملل فارس به نقل از اسکای نیوز، ایران اخیرا و در پی وضع تحریم های جدید آمریکا علیه این کشور، نوع جدیدی از موشک های میان برد خود را آزمایش کرده و همچنین اعلام کرده که به موفقیت های جدیدی در زمینه فن آوری هسته ای دست یافته است.

بر اساس این گزارش اعلام این موفقیت ها از سوی ایران تلاشی از سوی ایران برای نشان دادن قدرت و توانایی های خود است و این همزمان با افزایش نگرانی ها از توانایی ایران در بستن مهمترین شاهراه انرژی جهان ، یعنی تنگه هرمز است.

محمود موسوی، سخنگوی نیروی دریایی ایران گفت: رزمایش ده روزه ایران در آبهای خلیج فارس روز دوشنبه در شرایطی به پایان می رسد که نیروهای شرکت کننده در این رزمایش، آرایش تاکتیکی جدیدی را که در صورت بستن تنگه هرمز مورد استفاده قرار می گیرد، تمرین می کنند.
به گفته موسوی، ایران روز یکشنبه، برای اولین بار، یک موشک میان برد رادار گریز را در این رزمایش با موفقیت آزمایش کرده است.

همچنین سازمان انرژی اتمی ایران با صدور بیانیه ای اعلام کرد که دانشمندان این کشور اولین میله سوخت هسته ای ساخت ایران را با موفقیت آزمایش کردند. در این بیانیه با اشاره به دستیابی دانشمندان ایرانی به پیشرفت های هسته ای علیرغم تصور غرب، به گام های مهم ایران در دستیابی به خودکفایی در فن آوری هسته ای اشاره شده است.

پیشرفت ایران در زمینه فن آوری هسته ای، هراس غرب  از توانایی ایران در  غنی سازی اورانیوم به میزان 90 درصد که برای تولید بمب اتم مورد نیاز است، را افزایش داده است. ادعایی که تهران بارها آن را رد کرده است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه با امضای بسته جدید تحریم های ایران، محدودیت های جدیدتری علیه بانک مرکزی و سایر نهادهای مالی ایرانی اعمال کرد.
این گزارش حاکی است، همزمان ریال، واحد پول ایران، روز یکشنبه به شدت با کاهش ارزش
مواجه شد.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران در نشست سالانه مقامات عالی رتبه بانک مرکزی این کشور اظهار داشت که بانک مرکزی ایران، ستون فقرات مقابله با فشارهای دشمنان بوده است.
وی گفت که بانک مرکزی باید با قدرت و اعتماد به نفس، تا دفع همه توطئه های دشمنان مستحکم بایستد.

احمدی نژاد گفت: «در حال حاضر هیچ مشکل خاصی در بخش اقتصاد کشور وجود ندارد.»
بر اساس این گزارش هدف از وضع تحریم های بیشتر توسط آمریکا، ایجاد اختلال در معاملات نفتی ایران است که اکثر آنها از طریق بانک مرکزی ایران صورت می پذیرد. این تحریم ها، شرکت های بین المللی را ناگزیر می سازد تا بین انجام مبادلات تجاری با ایران و تبادل تجاری با آمریکا یکی را انتخاب کنند.

اقتصاد ایران، دومین صادر کننده بزرگ عضو اوپک بعد از عربستان، به میزان 80 درصد به درآمدهای حاصل از فروش نفت وابسته است.

بر اساس این گزارش، اتحادیه اروپا نیز قصد دارد، واردات نفت از ایران را مشمول تحریم قرار دهد. تصمیم نهایی در این خصوص، قرار است در نشست وزرای امور خارجه کشورهای عضو در پایان ماه جاری اتخاذ شود.

مقامات ایران و همچنین فرماندهان نظامی این کشور هشدار داده اند که اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران می تواند آنها را وادار به بستن تنگه استراتژیک هرمز نماید.

این هشدارها، در روزهای اخیر با سخنان روز سه شنبه محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس
جمهور ایران جدی تر شده  است. رحیمی گفته بود، در صورت وضع تحریم بیشتر علیه ایران، حتی یک قطره نفت از تنگه هرمز عبور نخواهد کرد. پس از این اظهارات این مقام بلند پایه ایرانی، بهای جهانی نفت افزایش یافت.تاريخ : ۱۳٩۱/٦/٢ | ٢:٠٩ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد صادق نعمتی | نظرات ()