گزارش گروه اقتصاد بین الملل فارس به نقل از اسکای نیوز، ایران اخیرا و در پی وضع تحریم های جدید آمریکا علیه این کشور، نوع جدیدی از موشک های میان برد خود را آزمایش کرده و همچنین اعلام کرده که به موفقیت های جدیدی در زمینه فن آوری هسته ای دست یافته است.

بر اساس این گزارش اعلام این موفقیت ها از سوی ایران تلاشی از سوی ایران برای نشان دادن قدرت و توانایی های خود است و این همزمان با افزایش نگرانی ها از توانایی ایران در بستن مهمترین شاهراه انرژی جهان ، یعنی تنگه هرمز است.

محمود موسوی، سخنگوی نیروی دریایی ایران گفت: رزمایش ده روزه ایران در آبهای خلیج فارس روز دوشنبه در شرایطی به پایان می رسد که نیروهای شرکت کننده در این رزمایش، آرایش تاکتیکی جدیدی را که در صورت بستن تنگه هرمز مورد استفاده قرار می گیرد، تمرین می کنند.
به گفته موسوی، ایران روز یکشنبه، برای اولین بار، یک موشک میان برد رادار گریز را در این رزمایش با موفقیت آزمایش کرده است.

همچنین سازمان انرژی اتمی ایران با صدور بیانیه ای اعلام کرد که دانشمندان این کشور اولین میله سوخت هسته ای ساخت ایران را با موفقیت آزمایش کردند. در این بیانیه با اشاره به دستیابی دانشمندان ایرانی به پیشرفت های هسته ای علیرغم تصور غرب، به گام های مهم ایران در دستیابی به خودکفایی در فن آوری هسته ای اشاره شده است.

پیشرفت ایران در زمینه فن آوری هسته ای، هراس غرب  از توانایی ایران در  غنی سازی اورانیوم به میزان 90 درصد که برای تولید بمب اتم مورد نیاز است، را افزایش داده است. ادعایی که تهران بارها آن را رد کرده است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه با امضای بسته جدید تحریم های ایران، محدودیت های جدیدتری علیه بانک مرکزی و سایر نهادهای مالی ایرانی اعمال کرد.
این گزارش حاکی است، همزمان ریال، واحد پول ایران، روز یکشنبه به شدت با کاهش ارزش
مواجه شد.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران در نشست سالانه مقامات عالی رتبه بانک مرکزی این کشور اظهار داشت که بانک مرکزی ایران، ستون فقرات مقابله با فشارهای دشمنان بوده است.
وی گفت که بانک مرکزی باید با قدرت و اعتماد به نفس، تا دفع همه توطئه های دشمنان مستحکم بایستد.

احمدی نژاد گفت: «در حال حاضر هیچ مشکل خاصی در بخش اقتصاد کشور وجود ندارد.»
بر اساس این گزارش هدف از وضع تحریم های بیشتر توسط آمریکا، ایجاد اختلال در معاملات نفتی ایران است که اکثر آنها از طریق بانک مرکزی ایران صورت می پذیرد. این تحریم ها، شرکت های بین المللی را ناگزیر می سازد تا بین انجام مبادلات تجاری با ایران و تبادل تجاری با آمریکا یکی را انتخاب کنند.

اقتصاد ایران، دومین صادر کننده بزرگ عضو اوپک بعد از عربستان، به میزان 80 درصد به درآمدهای حاصل از فروش نفت وابسته است.

بر اساس این گزارش، اتحادیه اروپا نیز قصد دارد، واردات نفت از ایران را مشمول تحریم قرار دهد. تصمیم نهایی در این خصوص، قرار است در نشست وزرای امور خارجه کشورهای عضو در پایان ماه جاری اتخاذ شود.

مقامات ایران و همچنین فرماندهان نظامی این کشور هشدار داده اند که اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران می تواند آنها را وادار به بستن تنگه استراتژیک هرمز نماید.

این هشدارها، در روزهای اخیر با سخنان روز سه شنبه محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس
جمهور ایران جدی تر شده  است. رحیمی گفته بود، در صورت وضع تحریم بیشتر علیه ایران، حتی یک قطره نفت از تنگه هرمز عبور نخواهد کرد. پس از این اظهارات این مقام بلند پایه ایرانی، بهای جهانی نفت افزایش یافت.تاريخ : ۱۳٩۱/٦/٢ | ٢:٠٩ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد صادق نعمتی | نظرات ()
دیگر هیچ محیطی در آمریکا حتی در فضای مجازی هم خصوصی نیست و هیچ راهی هم برای فرار از چشم های کنترل گر در آمریکا وجود ندارد.

یک سایت خبری آمریکایی در مقاله ای از 4 راهکار عمده دولت آمریکا برای جاسوسی از شهروندان آمریکایی سخن گفت.

سایت آمریکایی Tecca در این مطلب با تأکید تلویحی بر اینکه هیچ شهروندی در آمریکا از امنیت اطلاعات شخصی برخوردار نیست و همواره از طریق سیستم های جی پی اس، وب و مخابرات تحت کنترل است، می نویسد: در واقع دیگر هیچ محیطی در آمریکا حتی در فضای مجازی هم خصوصی نیست و هیچ راهی هم برای فرار از چشم های کنترل گر در آمریکا وجود ندارد.

این سایت آمریکایی در ادامه، 4 راهکار عمده ای که دولت آمریکا طی سال های اخیر، برای جاسوسی از شهروندان خود آنها را در دستور کار قرار داده است به این ترتیب معرفی می کند:

1_ ساخت یک مرکز عظیم در ایالت یوتا برای خواندن تمام ایمیل ها

بر اساس این گزارش، مرکز جاسوسی NSA در آمریکا در حال ساخت مرکزی عظیم در ایالت یوتا است تا در آن اقداماتی را برای خواندن تمام ایمیل های شهروندان آمریکایی انجام دهد. گفته می شود ساخت کامل این مرکز در سال 2013 به پایان می رسد.


گفته می شود یکی از اولویت های اساسی در تکنولوژی این مرکز، شکستن پیچیده ترین کدهای رمزی است که برخی کاربران اینترنت برای ساخت یک فضای خصوصی کاملا امن برای خود ایجاد می کنند.

2_ پرونده سازی برای افرادی که با دولت کار می کنند

واحد پلیس FBI در آمریکا از سال ها قبل در حال پرونده سازی برای افرادی است که به نحوی از انحاء در آمریکا یک چهره سرشناس محسوب می شوند و یا با دولت آمریکا در ارتباط اند.

به گزارش این سایت خبری، لو رفتن اطلاعات اف بی آی از تمام زندگی خصوصی استیو جابز، مدیرعامل شرکت اپل از دوران نوجوانی او تا زمان مرگش، یکی از مثال هایی است که می توان در این زمینه به آن اشاره کرد.

عمده این پرونده سازی ها از طریق جاسوسی در زندگی خصوصی افراد در فضای مجازی و مخابراتی صورت می گیرد.

3_ خوانش تمام پیام های شخصی در رسانه های اجتماعی

بر اساس این گزارش، سازمان های امنیت ملی در آمریکا، تمام پیغام های کاربران در شبکه های اجتماعی همانند توییتر و فیس بوک را مورد بازخوانی قرار می دهند. آنها حتی پیام های غیر قابل ارسالی همانند جملاتی که در استاتوس ایمیل ها و صفحات چت توسط کاربران نوشته می شود را نیز مورد مطالعه قرار می دهند.

4_ کنترل اطلاعات سرویس دهندگان اینترنت (آی.اس.پی ها)

بر اساس این گزارش، سرویس دهندگان اینترنت یکی از منابعی هستند که در مواقع لزوم، تمام سوابق حضور کاربران در فضای مجازی را در اختیار دولت آمریکا قرار می دهند. این مقوله امکانی است که دولت آمریکا برای جاسوسی از شهروندان خود بر آن تکیه بسیاری دارد.

این مسئله تا آن اندازه در آمریکا عمق یافته است که گفته می شود قرار است قوانینی در این کشور به تصویب برسد که حتی اطلاعات آی.اس.پی ها برای وکالت در دادگاه ها نیز مورد استناد قرار گیرند.

به گزارش مشرق، اطلاعات فوق توسط یک سایت خبری آمریکایی در حالی در اختیار  مخاطبان قرار می گیرند که باید دانست زوم اصلی آنها بر فراتر از مرزهای آمریکاست.


در واقع آمریکا، قصد دارد با درز دادن یک چنین مقولاتی بر اقتدار مجازی خود درافکار عمومی جهان بیفزاید. جدای از این مسئله باید این نکته را نیز مد نظر قرار داد که به هر حال مقوله "جنگ سایبری" در دنیای امروز یک واقعیت پذیرفته شده است.

در واقع، آمریکا برای ضربه زدن به دشمنان خود و در صدر آنها کشور جمهوری اسلامی ایران، قصد آن را دارد که از جنگ در فضای سایبر بیشترین بهره را ببرد.

کنترل اطلاعات کاربران ایرانی که می تواند پس از گذشت چند سال نموداری از خصوصیات فردی و تمام روابط این کاربران را در دستان نامحرمان قرار دهد، یکی از ابزارهای مهم آمریکا در اقدامات خود در جنگ های سایبری و بعضاً خارج از فضای سایبر است.

مسئله ای که البته سایر Tecca نیز در بند دوم گزارش خود پیرامون فعالیت های جاسوسی آمریکا و در بحث پرونده سازی برای افراد به آن اشاره تلویحی می کند.

این واقعیت ها می طلبد که جوانان و نوجوانان ایرانی به ماهیت خصومت های آمریکا و راه های اعمال آن علیه ایران، بیشتر بیاندیشند و برای در امان ماندن از جاسوسی علیه خود، مواظب فعالیت های مجازی روزمره باشند.تاريخ : ۱۳٩۱/٦/٢ | ٢:٠٤ ‎ب.ظ | نویسنده : محمد صادق نعمتی | نظرات ()